En samtale i digitaliseringens skær og skygge: Geokommunikation
Lyt til samtalen med Lars Brodersen, tidligere forsker, geokommunikatør og fortsat forkæmper for bedre samtaler om og med kort
Lars Brodersen har tidligere arbejdet på Aalborg Universitet med geografi, kartografi og geokommunikation; her skrev han også sin doktorafhandling (Geokommunikation). Lars fortæller om kortenes tilblivelse som et vigtigt redskab til effektivisering og kommunikation, og samtalen fører omkring hvad der sker, når kort laves med ét formål, men ender med at blive brugt til noget helt andet, om hvad vi har tabt såvel som vundet ved at digitalisere kort de seneste mange år. (Selve begrebet 'kort' kan i dag lyde nærmest gammeldags i modsætning til 'GPS', geodata og andet, men helt væk er de nu ikke.)
På billedet ses det kort over ejendomspriser tegnet af Jan Kloster Staunstrup til bogen Kommunikation med kort (link nedenfor) som meget klart illustrerer geografiske uligheder i Danmark. Netop dette kort fremhæves af Lars Brodersen i samtalen som et godt eksempel på at kort er uovertrufne samtaleinstrumenter.
Links:
- Find Lars på LinkedIn
- Find nogle af Lars' bøger her:
- Geokommunikation og informationsdesign (Aalborg Universitet)
- Kommunikation med kort (Saxo)
- Informationsledelse med 'mindset-map' (Saxo)
Samtalen er af (og med) Hans Ravnkjær Larsen, Dansk IT's utilpassede og udsendte reporter.