ATP’s arbejde med den digital transformation: Fra teknologieksperimenter til løsninger i drift [Webinar]

Torsdag d. 28. august kl. 14-15

Om arrangementet

I ATP har de arbejdet dedikeret med at få ny teknologi på dagsorden, så der kan skabes mere effektive processer og endnu bedre kundeoplevelser for borgere og virksomheder. Blandt andet har de nedsat et dedikeret New Tech team, som har været en accelererende faktor for den digitale agenda i organisationen, og dermed været med til sætte standarden for fremtidens digitale løsninger i det offentlige.

Teamet skal bringe ny teknologi ind i forretningen og forenkle processerne, så danskerne får mest muligt ud af pengene. Teamet er en tværgående enhed for hele ATP, hvor de hjælper med at give rådgivning omkring ny teknologi, uddanner organisationen til at arbejde med den digitale forestillingsevne samt accelerer afprøvning af ny teknologi.

Bine Knudsen er management consultant i teamet, og har været med til at starte teamet op for 2 år siden. Hun giver os indblik i hvilke initiativer ATP har gjort på medarbejder- og ledelsesnviveau, samt dykker ned i den styringsmodel, som ligger til grund for, hvordan eksperimenter er blevet til værdiskabende løsninger. Igennem konkrete eksempler vil hun fortælle, hvordan de har grebet den digitale transformation an i ATP og komme med gode råd til, hvad du kan gøre i din organisation.

 

Derfor skal du deltage

  • Få inspiration til, hvordan du kan gå fra idé til drift, når det gælder nye teknologier som AI.
  • Hør om, hvorfor den organisatoriske del er mindst lige så vigtigt som det tekniske, når det kommer til nye projekter.
  • Bliv klogere på, hvordan en af landets største offentlige arbejdspladser forsøger at gå forrest når det kommer til ny teknologi.

 

 

Målgruppe

Webinaret er primært henvendt til offentlige ledere og medarbejdere, men arbejder du i det private, vil du også få nogle gode råd med på vejen.

 

 

Taler

Bine Knudsen er management consultant  New Tech teamet, og har været med til at starte teamet op for 2 år siden. Hun giver os indblik i hvilke initiativer ATP har gjort på medarbejder- og ledelsesnvieau, samt dykker ned i den styingsmodel, som ligger til grund for, hvordan eksperimenter er blevet til værdiskabende løsninger. Igennem konkrete eksempler vil hun fortælle, hvordan de har grebet den digitale transformations an i ATP og komme med gode råd til, hvad du kan gøre i din organisation.

Bine driver i øvrigt også Dansk IT's netværk Leadership and tech - female network. Læs mere om netværket HER.