Om webinaret
I webinarserien, Få styr på compliance, hjælper vi dig med at få styr på det grundlæggende inden for GDPR uden at overkomplicere reglerne. I fjerde og sidste afsnit af webinarserien går vi i dybden med databrud, og hvordan du kan forholde dig til det.
Agenda for webinaret
- Håndtering af hændelser: Hvem i virksomheden har ansvar for udførsel?
- Proces håndtering: Hvordan håndterer vi et brud?
- Pligter over for de berørte: Hvad skal vi informere om?
- Pligter over for de data ansvarlige: Hvem skal vi stå til ansvar for?
Taler
Bo Pyskow er CEO i Sixtus. Bo har mere end 25 års erfaring med håndtering af IT, risikostyring, ledelse og problemløsning, heraf mere end 14 år som manager og direktør af IT-afdelingen i Saxo Bank.
Tilmeld
Login ind for at tilmelde dig.
#1: Få styr på compliance - krav og rettigheder [Video]
I det første afsnit i webinarserien om compliance får du en generel indføring i krav og rettigheder internt og eksternt inden for compliance i virksomheden.
#2: Få styr på compliance - databehandleraftaler [Video]
I andet afsnit af vores webinarserie om compliance går vi i dybden med databehandleraftaler. Vi har særligt fokus på "do's and dont's", certificeringer, audits og inspektioner og teknisk og organisatorisk understøttelse af kravene i databehandler aftaler.
#3: Få styr på compliance - privacy by design og default [Video]
I det tredje afsnit i webinarserien om compliance går vi i dybden med privacy by design og default, herunder DPIA'er og TIA'er.